در این مقاله به بررسی تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان می پردازیم.

همانگونه که می دانید، پرینتر براساس نوع فناوری در دو دسته ی لیزری و جوهرافشان قرار می گیرد.

یکی از موضوعاتی که هنگام خرید پرینتر اهمیت دارد، توجه به کارتریج است.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان در پرینترهای اچ پی

پرینترهای اچ پی در دو نوع پرینتر لیزری و پرینتر جوهراشان وجود دارند.

در پرینتر لیزری، کارتریج لیزری یا تونر و در پرینتر جوهرافشان یا جوهری، کارتریج جوهرافشان استفاده می شود.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان در پرینترهای اچ پی
تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

ویژگی های کارتریج جوهرافشان | تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

در کارتریج جوهرافشان از جوهر مایع استفاده می شود. مکانیزم این کارتریج به این شکل است که قطره های ریز جوهر روی کاغذ پاشیده می شود و چاپ روی کاغذ انجام می شود.

ویژگیهای کارتریج لیزری

در کارتریج لیزری از پودری با ذرات فشرده و بسیار ریز استفاده می شود. این  پودر جامد دارای خاصیت مغناطیسی است. امروزه برای بالا بردن کیفیت چاپ از نوع پلیمری آن در چاپ استفاده می شود.

کارتریج لیزری در پرینتر اچ پی
تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

 

 

کارتریج لیزری مقاومت و عمر طولانی تری نسبت به کارتریج جوهرافشان دارد. تنها چیزی که سبب از بین رفتن این کارتریج می شود، رطوبت و دما زیاد است. بنابراین پرینتر و کارتریج لیزری مناسب مناطق گرم و مرطوب نیست.

تفاوت کارتریج لیزری و جوهرافشان

در توضیحات مربوط به هر کارتریچ قطعا با مهمترین تفاوت کارتریج  لیزری و جوهرافشان آشنا شدید.

در کارتریج لیزری، تونر از جنس جامد استفاده می شود اما در کارتریج جوهرافشان، جوهر مایع مورداستفاده می گیرد. علاوه براین، کارتریج لیزری عمر بیشتری نسبت به کارتریج جوهرافشان دارد.به همین دلیل کارتریج لیزری قیمت بالاتری دارد. با این حال، برای کارهای حرفه ای مانند عکاسی و چاپ، بیشتر از کارتریج حرفه ای استفاده می شود زیرا تصاویر بهتر و با کیفیت بالاتری را چاپ می کند. اما ضعف دیگر کارتریج جوهرافشان این است که ظرفیت ذخیره سازی در آن کمتر از کارتریج لیزری است و صفحات کمتری را می تواند چاپ کند. اما کارتریج لیزری ظزفیت چاپ تا ۵ هزار صفحه را نیز دارد. همچنین کارتریج لیزری، چاپ را با سرعت بیشتری نسبت به کارتریج جوهرافشان انجام می دهد.

شارژ کارتریج

در کارتریج لیزری پس از اتمام پودر باید شارژ شود. در کارتریج جوهرافشان هنگام اتمام جوهر باید شارژ انجام شود. نکته ای که در کارتریج جوهرافشان وجود دارد این است که شارژ کارتریج متناسب با نوع سیاه سفید یا رنگی انجام می شود. در کارتریج سیاه و سفید، تنها از رنگ مشکلی استفاده می شود. در کارتریج رنگی باید تمام مخازن رنگی پر شوند.