در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟ DPI در واقع مخفف سه کلمه ی DOT PER INCH  می باشد که می توان آنرا به فارسی، تعداد نقاط در طول یک اینچ معنا نمود. (هر اینچ معادل 2.54 میلیمتر است) این واحد ماهیت محاسباتی داشته و در چاپ دیجیتالی استفاده می گردد.

 

در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟

بدین ترتیب که اگر تعداد نقطه های قابل شمارش در طول یک اینچ از تصویر مثلا 100 نقطه باشد اصطلاحا به آن تصویر 100dpi گفته می شود. هر چه تعداد نقاط یا پیکسلهای تشکیل دهنده ی یک تصویر بیشتر باشد کیفیت تصویر بیشتر است. البته بسیاری از کارشناسان یحه را در واحد سطح معیار کیفیت تصویر می دانند. که البته منطقی هم به نظر می رسد. بدین صورت که تعداد نقاط در اینچ مربع محاسبه می گردد. در این شیوه dpi با دو عدد طول و عرض در واحد اینچ مربع بیان می شود. بطور مثال وقتی گفته می شود کیفیت تصویر 400×300 dpi است، به معنای وجود 120000 نقطه در هر اینچ مربع از تصویر می باشد.

در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟
در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟

در مقاله تونر اورجینال پرینترهای اچ پی عنوان شد که ذرات تونرهای اچ پی، امروزه تا ابعاد 8 الی 10 میکرون کاهش پیدا کرده و کیفیت چاپ تا 600dpi افزایش یافته. با مطالعه این مطلب شاید درک بهتری از این موضوع داشته باشیم. در واقع کمپانی اچ پی تونر پرینتر را با ذرات بسیار کوچکتری تولید می نماید. بدین ترتیب در هنگام چاپ می تواند تعداد نقاط بیشتری در هر اینچ ثبت کند. در نتیجه پرینترهای اچ پی می توانند تصاویر را با کیفیت بالاتری چاپ کنند.

 

 

در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟
در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟

تفاوت اصلی DPI و PPI

تفاوت اصلی DPI و PPI در صفحه ایست که کیفیت تصویر در آن محاسبه می شود. ppi به معنای تعداد پیکسل در هر اینچ می باشد. نوع و شیوه ی محاسبه ی ppi دقیقا مانند DPI میباشد. با این تفاوت که در مورد رزولوشن صفحات دیجیتالی استفاده می شود. مانند صفحات مانیتور، تلویزیون، دوربین عکاسی و غیره.

 

 

تفاوت اصلی DPI و PPI
در مورد کارتریجهای اچ پی بیشتر بدانیم: dpi چیست؟

 

 

ابعاد پیکسل یک تصویر دیجیتالی به صفحه ای که قرار است چاپ شود بستگی دارد. خود تصویر به تنهایی دارای PPI نمی باشد. در واقع PPI زمانی که تصویر در مرحله ی طراحی گرافیکی قبل از چاپ باشد رخ می دهد. شاید با این مثال ساده موضوع روشنتر شود: اگر شما یک تصویر 2X2 با رزولوشن 300ppi داشته باشید به این معنی ست که کی توانید این تصویر را در ابعاد 2×2 با کیفیت 300dpi چاپ کنید.

حال اگر اندازه این تصویر را به دو برابر افزایش داده و بخواهید تصویر را در اندازه ی 4×4 چاپ کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ طبیعی ست رزولوشن تصویر چاپ شده ی شما به 150dpi کاهش خواهد یافت. بنابراین تصویر با کیفیت پایینتری چاپ می شود. راه جلوگیری از این اتفاق نیز بسیار ساده است. اگر میخواهید یک تصویر را در ابعاد بزرگ چاپ کنید باید یک نمونه بزرگتر از آن تصویر با PPI بالاتری بیابید تا چاپ در ابعاد بزرگ و کیفیت بالا داشته باشید.