کارتریج چیست و انواع آن کدام است

امروزه پرینتر و ماشینهای چاپ در هر اداره و سازمانی یافت می شود.

تقریبا همه ی ما هر روزه بصورت مستقیم یا غیر مستقیم با ماشینهای چاپ سر و کار داریم.

شاید اطلاع از قطعات و مواد مصرفی این دستگاه ها برای عموم فاقد اهمیت و جذابیت باشد.

ولی افرادی که از پرینتر خانگی استفاده می نمایند یا کاربرانی که تمایل به داشتن اطلاعات پایه در مورد ماشینهای چاپ دارند می بایست کارتریج را بشناسند.

همچنین هنگام خرید پرینتر حتما باید مواد مصرفی آنرا مورد توجه قرار داد.

این مواد مصرفی در پرینترهای جوهرافشان، جوهر و در پرینترهای لیزری، پودر یا تونر نامیده می شود.

کارتریج به قاب یا محفظه ای گفته می شود که جوهر یا تونر پرینتر در آن قرار گرفته و جهت چاپ استفاده می شود.

بنابراین کارتریجها کلا در دو گروه کارتریج جوهری و کارتریج لیزری طبقه بندی می شوند.

که جدا از جنس مواد مصرفی، در کارکرد نیز تفاوتهایی دارند.

کارتریج چیست
کارتریج چیست و انواع آن کدام است

به یاد داشته باشید که جهت خرید یا تعمیر پرینتر و نیز خرید تعمیر و یا شارژ کارتریج حتما به نمایندگی اصلی و مراکز معتبر مراجعه نموده و اکیدا از خرید در فروشگاهها و مراکز متفرقه پرهیز نمایید.

کارتریجهای لیزری

کارتریجهای لیزری همانگونه که در بالا ذکر شد بصورت پودری ست. این کارتریجها حسب نوع پرینتر در دو نوع مشکی و رنگی تولید می شوند. پرینترهای سیاه و سفید تنها دارای یک کارتریج مشکی می باشتد که چاپ سیاه و سفید را انجام می دهد. پرینترهای لیزری رنگی شال چهار عدد کارتریج به رنگهای مشکی، آبی، زرد و قرمز می باشد.

کارتریجهای لیزری رنگی
کارتریج چیست و انواع آن کدام است

از اجزاء تشکیل دهنده ی کارتریجهای لیزری می توان به درام، مگنت، بلید و فوم اشاره کرد. این کارتریجها غالبا از قابلیت شارژ مجدد برخوردار بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر هستند.

کارتریجهای جوهری

کارتریجهای جوهری همانگونه که از اسمشان برمی آید مختص پرینترهای جوهر افشان می باشند. مواد داخل این کارتریجها بصورت مایع است. رنگهای اصلی که در کارتریجهای جوهر افشان استفاده می شوند به سه رنگ آبی، زرد و قرمز تقسیم می شوند. به همراه یک رنگ مشکی که ترکیب چهار کارتریج موجود در پرینترهای رنگی جوهرافشان را تشکیل می دهند.

کارتریج رنگی جوهری hp7510
کارتریج چیست و انواع آن کدام است

البته در گذشته و در برخی مدلهای قدیمی پرینترهای جوهر افشان کارتریج رنگ مشکی وجود نداشت و رنگ مشکی برای چاپ متن با ترکیبی از سه رنگ اصلی بدست می آمد. اما معمولا این رنگ مشکی ایجاد شده بیشتر به سبز یا آبی مایل بوده و خیلی مناسب چاپ متن نبود. مشکلی که در چاپگرهای سجوهرافشان امروزه وجود ندارد. همچنین در پرینترهای قدیمی سه کارتریج رنگ اصلی به هم متصل بودند. به این معنی که در صورت تمام شدن یکی از رنگها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید.

اما امروزه در پرینترهای جوهرافشان رنگها بصورت جداگانه مصرف شده و دیگر این مشکل وجود ندارد. مطلب دیگر در مورد کارتریجهای جوهری آنکه معمولا امکان شارژ مجدد این کارتریجها وجود نداشته و نسبت به کاتریجهای لیزری عمر کمتری دارند. این مقاله توضیح بسیار کوتاه و کلی بود که بدانیم کارتریج چیست و انواع آن کدام است در صورتی که تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و تخصصی تر در مورد انواع کارتریج دارید لطفا ما را پیگیری و مقاله های آینده را از دست ندهید.